Şanzıman Servis

Fransız otomobil firması Darracq’ı İtalya pazarına sokmak isteyen Cavaliere Ugo Stella, ortaklık başarısızlıkla sonuçlanınca firmayı İtalya’ya taşıyıp, adını da “Lombard Otomobil Fabrikası Anonim Şirketi” (İtalyanca; Anonima Lombarda Fabbrica Automobili, kısaca ALFA) olarak değiştirdi.
Amblemin Anlamı; Asaletin simgesi
Alfa Romeo amblem tasarimi, Italya’nin Milano sehri ile ülkenin soylu ailesi Viscontietrafina dönüyor. Kirmizi haç soylulugu, beyaz zemin halki ve köylüleri simgeliyor. Taç giymis engerek yilani ise soylu Viscoti ailesi’nin armasindan alındı.

Detaylar için bakınız. WIKIPEDIA

Aston Martin, İngiliz otomobil üreticisi firma. 1913 yılında Londra’da küçük bir atölyede Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından kurulmuştur. İlk otomobillerini 1914 yılında piyasaya sürmüşlerdir. Aston Martin otomobilleri tamamen el yapımı olup üzerlerine, en son parçayı monte eden işçinin adı yazılır.

Kuruculardan Lionel Martin’in, Aston Clinton ile kazandıkları tırmanma yarışı sonrası otomobillerini Aston Martin olarak adlandırdılar.

 
Detaylar için bakınız. WIKIPEDIA

Alman mühendis Augus Horch, otomobil firması A. Horch & Cie’yi kurduktan 10 yıl sonra kendi firmasından atılır. Bunun üzerine Horch, 2. otomobil firmasını kurup, adını da Horch olarak belirler. Amblemdeki dört yüzük araba birligi için bir araya gelip ittifak kuran dört firmayi simgeliyor. Audi ismi, firmanin eski yöneticilerinden olan mühendis August Horch tarafindan verildi. Markaya kendi ismini vermeyen Horch, Latince’deki karşılığı olan Audi’yi verdi.
1913 yılında Karl Friedrich Rapp ve Gustav Otto, 2 ayrı uçak fabrikası kurarlar. Bir süre sonra bu iki fabrika Bayerische Motoren Werke yani BMW ismi altında birleşirler.

Detaylar için bakınız. WIKIPEDIA

Bentley, Volkswagen AG yan kuruluşu olan İngiliz lüks araç üreticisidir. Bentley İngiltere’de 18 Ocak 1919 yılında Walter Owen Bentley tarafından kurulmuştur. Başlangıçta sadece motor ve şasi üretimi yapan şirket I. Dünya Savaşı’nda uçak motorları üretmesinin ardından; lüks otomobiller üretmeye başlamıştır.

1931 yılında Rolls-Royce tarafından satın alınan Bentley, 1998 yılına kadar aynı teknik kadro ile birbirlerine oldukça benzeyen modeller sunmuştur.

Ambleminin anlamı; B Bentleyin baş harfini kanatlarsa üretilen otomobillerin hızını temsil ediyor. Bu efsanevi logo ilk olarak 1919 yılında üretilen bir Bentley 3 test aracında kullanıldı.

Detaylar için bakınız. WIKIPEDIA

Bayerische Motoren Werke AG (Türkçe: Bavyera Motor Fabrikaları Anonim Şirketi) genellikle anılan kısaltmasıyla BMW, 1916 yılında kurulan Alman otomobil, motosiklet, motor ve bisiklet üreticisidir. BMW ayrıca, Mini ve Rolls-Royce, otomobil şirketlerinin sahibidir. Çalışan sayısı 120.726’dır. 2020 cirosu 98 milyar 998 milyon euro’dur, aynı yıl 2.494.451 araç üretmiştir. Bu üretimin 2.028.841 adedi BMW markası altındadır. Ayrıca aynı yıl motosiklet üretimi 169.272 adettir. Sadece motor sporlarına özel BMW M’i de bünyesinde bulundurur.

Amblemin anlamı; BMW logosu, bir uçak pervanesinden esinlenerek geliştirildi. Logodaki mavi ve beyaz renkleri ise, Bavyera bayrağının renkleridir.

Detaylar için bakınız. WIKIPEDIA

Automobiles Ettore Bugatti, yüksek performanslı otomobil üreten Alman, ardından Fransız üreticiydi. Şirket 1909 yılında İtalyan doğumlu endüstriyel tasarımcı Ettore Bugatti tarafından o zamanki Almanya’nın Alsace kenti Molsheim’da kuruldu. Arabalar tasarım güzellikleri ve sayısız yarış zaferleriyle tanınıyordu.

Amblemin anlamı; Bugatti ismi markanın kurucusu olan Ettore Bugatti’den geliyor. Kırmızı ovalin kenarındaki 60 noktanın ise Bugatti’nin conta eksikliği nedeniyle motorunda kullanılan emniyet tellerini temsil ettiği iddia ediliyor. Ünlü ‘papyon’ logo şirketin kurulmasından iki yıl sonra ortaya çıktı.

Detaylar için bakınız. WIKIPEDIA

B U I C K

Buick, Amerikalı bir otomobil markasıdır. 1899 yılında David Dunbar Buick tarafından Detroit, Michigan’da kurulmuş Amerika’nın en eski otomobil markasıdır. Günümüzde General Motors bünyesindedir. Buick, 2017 yılında dünya çapında 1,4 milyondan fazla araç satarak kendi rekorunu kırdı.

Amblemin anlamı; İlk yıllarında logosunda sadece ismine yer veren marka, günümüzde yaratıcısı David Dunbar Buick’in şahsi amblemi olan 3 adet kalkan figürü ile temsil edilmektedir.

Buick’in ana pazarı Çin’dir. Sattığı araçların %80’i Çin pazarında satılmaktadır. Buick, Çin ve Kuzey Amerika’da faaliyet göstermektedir. Buick, Çin pazarında bazı modellerinde Opel markasının araçlarını kullanmaktadır.

Detaylar için bakınız. WIKIPEDIA

C A D I L L A C

1902 yılında, Henry Ford’un yatırımcıları William Murphy ve Lemual Bowen ile mühendis-kurucu Henry. M. Leland tarafından ABD’nin Michigan eyaletinin Detroit şehrinde kurulmuştur. Henry Ford ile anlaşamayan bir grup insanın bir araya gelerek oluşturduğu bu marka; faaliyet göstereceği alanı ağırlık olarak lüks otomobil olarak belirlemiş ve hamlelerini bu doğrultuda yapmıştır.

Ambleminin alamı: Firma logosu ise ismini aldığı Antoine De La Mothe Cadillac’ın aile amblemi olan armadan gelmektedir.

 

Detaylar için bakınız. WIKIPEDIA

 

Ambleminin alamı: 

Detaylar için bakınız. WIKIPEDIA

Stellantis North America ya da eski adıyla Chrysler Anonim Şirketi, 1925’te Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan, daha sonraki yıllarda da Dodge markasını satın alarak 1930’lu yıllarda Amerika’nın en geniş servis ağına sahip markası haline gelen Detroit, Michigan merkezli otomotiv firmasıdır.

Firmanin kurucu ve sahibi Walter Chrysler’in istegi üzerine, 1998 yilindan sonra üretilen Chrysler modellerine 20’li yillardaki eski amblem takilmaya baslandi.

Ambleminin anlamı: Yeni arabalara eski tasarim olam amblemde daireler lastigi, simsekler ise hizi simgeliyor.

Detaylar için bakınız. WIKIPEDIA